dentysta

Czy warto korzystać z implantów?

Implant, czyli w dosłownym znaczeniu inaczej mówiąc wszczep jest to ciało obce wszczepiane do naszego organizmu w celu odtworzenia, przywrócenia, naturalnej funkcji lub estetyki i wyglądu uszkodzonego organu w naszym ciele. Najczęściej, najchętniej przez implantologów powszechnie stosowane, są implanty zastępujące, brakujące w naszym organizmie tak zwane tkanki twarde. Bardzo szeroko stosowane są również implanty, które swoimi właściwościami idealnie zastępują kość lub stawy uszkodzone w naszym ciele. W dzisiejszej ortopedii dość częste są także operacje wszczepienia tak zwanych endoprotezy stawu biodrowego.

Nieco rzadziej lecz również używane są, tak zwane endoprotezy dla innych stawów, na przykład dla endoproteza naszego stawu, kolanowego. Jednymi z najbardziej popularnych na świecie są implanty stomatologiczne, zastępujące utracone wcześniej zęby. Implanty te są również używane do skutecznego i stałego osadzania egzoprotez. Dzisiejsza implantologia ortopedyczna i stomatologiczna bazuje przede wszystkim na zjawisku tak zwanej osseointegracji (osteointegracji) ujawnionym przez pana Brånnemarka. Techniki o nazwie implantologiczne obejmują w stomatologii również zastosowania rekonstrukcji kości między innymi podniesienie w górę zatoki szczękowej.

Stosuje się wykonywanie jej przy użyciu materiałów kościozastępczych bądź też kościotwórczych, które są również pewnego rodzaju implantem. Bez tych dodatkowych zabiegów wszczepienie implantów u osób u których jest zaawansowaną paradontozą lub chorych na osteoporozę niestety całkowicie jest to niemożliwe. Implanty bardzo szeroko używane są również w chirurgiii estetycznej, mającej na celu poprawienie wyglądu naszego ciała zniszczonego często przez wypadek, na przykład w postaci najpopularniejszych silikonowych implantów piersi, przykładem i przestroga niech będzie Pamela Andersoon. W dzisiejszym świecie przeistaczania ciała, termin ten odnosi się również do implantów podskórnych, implantów tak zwanych, transdermalnych.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *